British Riding Clubs Area 16 Area News

Stay up to date with all that is happening in and around our area.

BRC Area 16 NAF Magic Dressage, Riding Test & Dressage to Music 2017 Qualifier Results

Senior Open Dressage:

Team places

1st South Lincs Hornets 4 points

2nd North Lincs Bombers8 points

3rd Rearsby Lodge9 points

4th Rutland 12 points (all 4 scores to count = 18 points)

5th Tickhill12 points ( all 4 scores to count = 19 points)

6th North Lincs Spitfires12 points (only 3 scores to count)

Senior Individuals – Novice 24

1st Charlotte Thrower- Lady Madison MayNorth Lincs

2nd Kate Knight - Young KingSouth Lincs Hornets

3rd Sue Ward – So It IsNorth Lincs Bombers

4th Aderyn Walker – Clio ZNorth Lincs Spitfires

5th Andrew Lovell – Maid Of Courage TooTickhill

6th Becky Binks – Mouse Rearsby Lodge

Senior Individuals – Novice 27

1st Jane Armstrong – Cork BeautyRutland

2nd Fiona Thurnell – Humbug XWhite Horse Trec Group

3rd Sue Ward – So It Is North Lincs

4th Louise Pepperdine – Larry Douth Lincs Hornets

5th Sally Anne Davies – AlwynSouth Lincs Bombers

6th Emma Blewitt – Grange KatoNorth Lincs Spitfires

Senior Individuals – Novice 34

1stLibbie Norton – Tubber BoyoNorth Lincs

2nd Hannah Parr – ProsardRearsby Lodge

3rd Laura Watts – Jente GNorth Lincs Bombers

4th Kate Leonard – Hidden HumbugRearsby Lodge

5th Sian Lovatt – Ceaser South Lincs Hornets

6th Teresa Clark -

Senior Individuals – Elementary 53

1st Stephanie Rapson – Austin's Envy MeTickhill

2nd Sue Evans – Golden MayaSouth Lincs Hornets

3rd Michaela Preston – BagheeraTickhill

4th Kate Leonard – Hidden Diamond Rearsby Lodge

5th Richard Adams – Isle Be ThereNorth Lincs Bombers

6th Pippa Owen – Claude DebusseyRutland

Senior Prelim 18

Team Places

1st North Lincs 7 points

2nd South Lincs20 points

3rd Tickhill 27 points

4th South Humber 34 points

5th Welton41 points

Senior Individuals Prelim 18

1st Libbie Norton – Tubber BoyoNorth Lincs

2nd Laura Bennett – SalikNorth Lincs

3rd Bethan Comery – ZakabeeTickhill

4th Charlotte Thrower – Lady Madison MayNorth Lincs

5th Sian Lovatt – KatyRearsby Lodge

6th Sarah Mann – KatyRearsby Lodge

Senior Riding Test

Team Places

1st Tickhill5 points

2nd Rutland8 points

3rd Welton16 points

Senior Individuals Prelim RT

1st Sarah Mann – Katy Rearsby Lodge

2nd Carol Mc Carthy – Clooneen OisonRutland

3rd Bethan Comery – ZakabeeTickhill

4th Heather Roach – Woodfield NoireWelton

5th Sarah Serati-Shirazi – Flightline LouiseTickhill

6th Pippa Owen – Claude DebusseyRutland

Senior Individuals Novice RT

1st Andrew Lovell – Maid Of Courage TooTickhill

2nd Ellie Seels – Fred VIITickhill

3rd Deirdre Haynes – Pernella FudgeRutland

4th Jane Armstrong – Cork BeautyRutland

5th Emily Baxendale – Rebel VivaWelton

6th Katie Goddard – SandyWelton

Senior Medium / Advanced Medium Dressage

1st Stephanie Rapson – Austin's Envy MeTickhill

2nd Michaela Preston – BagheeraTickhill

3rd Richard Adams – Isle Be There North Lincs

Senior Pairs Dressage

1st Rearsby Lodge – Annette Whitehouse & Andrea Beattie103.5

2nd Tickhill – Andrew Lovell & Michaela Preston98.5

3rd Welton – Vicky McKinlay & Sadie Fackrel85.0

Pairs Dressage to Music

1st Rearsby Lodge – Annette Whitehouse & Andrea Beattie103.0

Senior Novice Dressage to Music – 0 points

1st Louise Pepperdine – Larry South Lincs

2nd Rosemary David – Royal Mail Rutland

3rd Bella Craven – Coletto BoyRutland

4th Ellie Seels – Fred VITickhill

Senior Novice Dressage to Music 1 – 124 points

1st Fiona Thurnell – Humbug XWhite Horse Trec Group

2nd Sian Lovatt – CeaserSouth Lincs

3rd Diana Poyser – Sparkling Clover BlueRearsby Lodge

Junior Dressage

Team Places

1st Tickhill Piaffe4 points

2nd North Lincs4 Points (only team of 3)

Tickhill Passage 8 points

Junior Dressage Individuals Prelim 2

1st Molly Pettigrew – Shearwater RubyNorth Lincs

2nd Jodie Reay – WilhelmNorth Lincs

3rd Millie Walters – Rathsallagh EarlTickhill Piaffe

4th Alice Watkins – FlameTickhill Passage

Junior Dressage Individuals Prelim 14

1st Jodie Reay – Wilhelm North Lincs

Mollie Pettigrew – Shearwater RubyNorth Lincs

3rd Bracken Parkhouse – Hyws SaraTickhill Piaffe

4th Emily Woods – A Lot Of RedTickhill Passage

5th Laura Scawthon – Lisdoogan CruiseTickhill

Junior Dressage Individuals Prelim 18

1st Laura Scawthon – DrifterTickhill Piaffe

2nd Abbie Rose Davie – Danny BoyNorth Lincs

3rd Holly Stubbins – ZakabeeTickhill Passage

Junior Dressage Individuals Novice 34

1st Olivia Mawditt – Cwmduad Peter PanWelton

2nd Hannah Comery – Ballylahive PrinceTickhill Piaffe

3rd Lucy Benson – Zsa Zsa ZsuSouth Humber

4th = Amy Harrison – Chessington MintTickhill Passage

4th = Emily Woods – A Lot of RedTickhill

Junior Elementary Dressage

1st Ellie Roberts – Tygundun Golden BoyNorth Lincs

Junior Riding Test

Teams

1st Tickhill Pirouett8 points

2nd Tickhill Travers14 points

Junior Riding Test Individuals

1st Hannah Comery = Ballylahive PrinceTickhill Pirouette

2nd Bracken Parkhouse – Hywi JackTickhill Piouette

3rd Laura Scawthon – Lisdoogan CruiseTickhill Travers

4th Millie Walters – Rathsallagh Earl TickhillTravers

5th Hollie Stubbins – ZakabeeTickhill Pirouette

6th Alicw Watkins – Charlie BubblesTickhill Pirouette

Junior Pairs Dressage

1st Tickhill – Hannah Comery & Laura Scawthon 87.0

Junior Novice Dressage to Music

1st Olivia Mawditt – Cwmduad Peter Pan Welton

Offer of a free evening talk for BRC Clubs and Are...
BRC Horslyx Senior Combined Training Championship ...

Like us on Facebook

AREA 16

Tweet, Tweet

Copyright ©2016-2017 British Riding Clubs Area 16. All Rights Reserved.
Site designed by WA Designs