BRC Area 16 Winter Dressage Results – 5th October 2019.

SEIB Winter Novice Qualifiers:

Senior Intro A (Individuals)

1stAileen Sarahan Rafael Welton RC

2nd Rebecca SlowleyMalteser SNth Lincs RC

3rd Heather NicholsonBallyblack FootlooseNth Lincs RC

4th Rebecca KerryBlidworth Bucks FizzLongdale RC

5th Deborah MachinFinnegans CruiseRearsby Lodge RC

Junior Intro A (Individuals)

1stCaitlyn BartlettAille TinkadooSth Lincs RC

2ndCaitlyn BartlettOkehurst Miss TSth Lincs RC

3rdAmelie Lambie-FryerJazz Lucky LadyTickhill RC

Senior Novice Teams:

1stNth Lincs

2ndRearsby Lodge – Beech

3rd EMDG –Birch

4thRearsby Lodge – Willow

5th Rearsby Lodge – Oak

6thEMDG – Maple

Senior Novice Individuals:

Arena 1 – Prelim 7

1stHannah ParrTinkers BoyRearsby Lodge RC

2ndTanya CooperHighfox DestinySth Lincs RC

3rdSarah MannKatyRearsby Lodge RC

4th Charlotte BagshawBenny BoyForces Equine

5thJasmine SmithOmey PatrickRearsby Lodge RC

6thKatrine FletcherLittle Benji ButtonHowden RC

Arena 2 – Prelim 12

1stBeth HeapsMaesmynach SymphonyHowden RC

2nd Sara LeesCircus DenzyEMDG

3rd Hannah ParrTinkers BoyRearsby Lodge RC

4thTanya CooperHighfox DestinySth Lincs RC

5thRachel ShawPiltown NazarRearsby Lodge RC

6thLucy ChandlerGriffithWelton RC

Arena 3 – Novice 28

1st Jo PayneStreet LifeRearsby Lodge RC

2ndTom EastwoodAmitola WarnerEMDG

3rdLauren WestTheoNth Lincs RC

4thSue WardSo It IsNth Lincs RC

5thSally WarrenGlebedale DeceptionRearsby Lodge RC

6thCarolyn ScottDon Del PieroSth Lincs RC

Arena 4 – Novice 30

1stLauren WestTilly AnnaNth Lincs RC

2ndAlix DavisSareinaRearsby Lodge RC

3rdSally WarrenGlebedale DeceptionRearsby Lodge RC

4thRachel FinchDerry JakeRutland RC

5thEmma FennelHolmegrove KasmiraRutland RC

6thDiane PoyserSparkling Clover BoyRearsby Lodge RC

Junior Novice Teams:

1st North Lincs

2nd Sth Humber

Junior Novice Individuals:

Arena 1 – Prelim 7

1st Eve PawsonMr TwistTickhill RC

2ndLucy BishopCwmduad Peter PanNth Lincs RC

3rdTru BeeversStigTickhill RC

4thAbbie MillerCanderelSth Humber RC

Arena 2 – Prelim 12

1stAlice WatkinsCullions Little CloverTickhill RC

2ndCloe MillerTyersal Curiosity GaraSth Humber RC

3rdAbbie-Rose DavieDanny Boy XVINth Lincs RC

Arena 3 – Novice 28

1stAlexandra StewartRosslayne Tudor RoseNth Lincs RC

2ndRyan TraffordWet Furrows WheneverWelton RC

Arena 4 – Novice 30

1stHannah ComeryBallylahive PrinceTickhill RC

2ndEllie ChapmanPembridge Dym SharyddSth Humber

3rdMegan NewshamMacho Dyfrig 67217GBRNth Lincs

HorseHage and Mollichaff Intermediate Qualifiers:

Senior Intermediate Teams:

1stEMDG – Elm

2ndRutland

3rd Howden

4thSouth Lincs

5thNorth Lincs

6thSouth Humber – Blue

Senior Intermediate Individuals:

Arena 1 – Prelim 14

1stCharlotte BartleEye Eye SallyEMDG

2ndAileen SaraheanRafaelWelton RC

3rdBella CravenColetto BoyRutland RC

4thSue WardSo It IsNth Lincs RC

5thKatrina FletcherLittle Benji ButtonHowden RC

6th Pippa HanleyTrevorSth Humber RC

Arena 2 – Novice 30

1stLibbie NortonTubber BoyoNth Lincs RC

2ndTom EastwoodAmitola WarnerEMDG

3rdEmma KentCowleys SamuelSth Lincs RC

4th Alix DaviesSareinaRearsby Lodge RC

5thBridgett BramhillSpirit In The Breeze Sth Humber RC

6thAnnabel BrownfootDan CarraigEMDG

Arena 3 – Novice 34

1stEmily LumbDonna MelissaRutland RC

2ndAmber MajorHonourable Howard Howden RC

3rdSara LeesCircus DenzilEMDG

4thKate KnightYoung KingSth Lincs RC

5thHelen SharpLilly GEMDG

6thSophie NashStonewater FlashSth Humber

Arena 4 – Elem 44

Medium / Advanced Medium:

1st Kathryn PickeringNewport ArchSth Humber RC

2ndStephanie RapsonAustins Envy MeTickhill RC

3rd Sgt. Susan WilliamsShadyladyFo

BRC Area 16 Arena Eventing Start Times & Informati...
Area 16 area representative nominations are open!
Copyright ©2016-2020 British Riding Clubs Area 16. All Rights Reserved.
Another WA Designs Creation